Projekt CERIecon wsparcie innowacyjnych start-upów przez IPH i Urząd Miasta Krakowa

logo cerieconZ przyjemnością informujemy, iż 8 lipca tego roku Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie podpisała umowę przystąpienia do projektu finansowanego z programu INTERREG Central Europe, którego realizacja właśnie się rozpoczęła i będzie trwać przez 3 kolejne lata. Jest to projekt o skróconej nazwie CERIecon (będącej zwięzłym zapisem pełnego tytułu „CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network”), którego celem ma być wsparcie innowacyjnych start-upów z Europy Centralnej w rozwoju ich działalności na Jednolitym Rynku Unii Europejskiej.

Projekt będzie realizowany w siedmiu miastach partnerskich, do których obok Krakowa należą Brno, Bratysława, Stuttgart, Rijeka, Wenecja oraz Wiedeń jako siedziba koordynatora projektu. W każdej z tych lokalizacji do projektu przystąpiło dwóch partnerów: urząd miasta oraz izba gospodarcza lub uczelnia wyższa. W każdym z tych miast powstanie centrum wsparcia dla start-upów (w Krakowie będzie ono zlokalizowane przy Urzędzie Miasta), gdzie debiutujące firmy, których działalność wpisuje się w inteligentne specjalizacje danego regionu będą mogły otrzymać wsparcie dostosowane do ich potrzeb oraz uzupełniające istniejącą już w regionie ofertę pomocy dla MŚP. Aby zaspokajało ono ich potrzeby jak najlepiej oraz by dobrze współgrało z bieżącą sytuacją rynkową dokładny zakres realizowanych usług zostanie dopiero w ramach realizacji projektu opracowany na bazie specjalnie przeprowadzonych analiz i diagnozy.

W każdym partnerskim regionie pomocą objęte zostaną kolejno 3 grupy 10 start-upów, które korzystać będą mogły z zaplecza projektowego przez 6 miesięcy. Ideą projektu jest, aby beneficjenci poza uczestnictwem w specjalistycznych szkoleniach i doradztwie zapewnionym im przez fachowców służyli także sobie nawzajem inspiracją i wymianą doświadczeń oraz czerpali korzyści z możliwości nawiązywania międzynarodowych kontaktów i współpracy ze start-upami z innych regionów partnerskich już od pierwszych dni ich działalności. W zakładanym programie zajęć dla nich znajdują się m.in. wyjazdy na szkolenia i warsztaty w regionach partnerskich projektu oraz udział w międzynarodowej konferencji zwieńczającej ich uczestnictwo w projekcie sesją pitchingową. Zamierzeniem projektu jest także ukształtowanie jeszcze przed naborem beneficjentów nowego typu interregionalnego ekosystemu innowacji uwzględniającego portal z kompleksową informacją na tematy związane z przedsiębiorczością, aktywizowanie współdziałania regionalnych instytucji i jednostek otoczenia biznesu oraz współpracę i wsparcie instytucji i innowacyjnych firm z innych regionów partnerskich. Operowanie w takim przyjaznym środowisku sprzyjać będzie rozwojowi start-upów uczestniczących bezpośrednio w działaniach CERIeconu, a w dalszej kolejności także generowaniu i ekspansji kolejnych innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych w Małopolsce. Obserwacja rozwoju tych firm oraz analiza ich opinii na temat dostarczonego im wsparcia pozwoli udoskonalić opracowany w ramach projektu model wsparcia innowacyjnych start-upów, z którego wraz z infrastrukturą stworzoną w projekcie partnerskie miasta będą mogły korzystać jeszcze przez wiele lat po jego zakończeniu.

Wszystkich planujących rozwój nowej innowacyjnej firmy zachęcamy do zainteresowania projektem. Wstępnych informacji udzielić może Agnieszka Czubak (tel. 12 428 92 54, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

>GŁÓWNA STRONA PROJEKTU<