Na stronie IPH sukcesywnie będziemy publikować wszystkie informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w trakcie rozprzestrzeniania się wirus COVID-19.

Komunikat w sprawie epidemii COVID -19

Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie ze zrozumieniem przyjmuje działania Sejmu i Rządu RP w postaci przyjęcia „Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych” oraz wprowadzenie w kraju stanu zagrożenia epidemicznego jako adekwatnych środków zaradczych w stosunku do tak wyjątkowej sytuacji.  Z nadzieją oczekujemy obecnie na zapowiadany w najbliższym czasie pakiet osłonowy dla firm. Jesteśmy bowiem przekonani, że niezbędne są dalsze pilne działania, które pomogą przedsiębiorcom i zatrudnianym przez nich pracownikom w obliczu konieczności wstrzymania działalności przez wiele firm, utraty kontraktów, i poważnych ograniczeń związanych z obowiązującymi przepisami. Brak przychodów przy jednoczesnym ponoszeniu kosztów stałych w postaci miedzy innymi podatków i składek ZUS, opłat za energię, kosztów najmu, dzierżawy, ochrony i w końcu konieczności wypłacania wynagrodzeń pracownikom, może w wielu przypadkach doprowadzić do utarty płynności finansowej przez przedsiębiorców  a co za tym idzie postawić pod znakiem zapytania ich dalsze funkcjonowanie.

Mając to na uwadze proponujemy kilka najpilniejszych działań:

 • Przygotowanie rozwiązania pozwalającego solidarnie; pracodawcy, pracownikowi i państwu ponosić koszty związane z wypłacaniem wynagrodzenia za przestój w pracy,
 • Niezwłocznie uruchomienie nieprocentowanych kredytów dla przedsiębiorców umożliwiające dłuższe, bądź wręcz zależne od sytuacji terminy ich spłaty lub możliwość regulowania ich przynajmniej częściowo w postaci barteru ( w postaci usług na rzecz sektora publicznego)
 • Zwiększenie limitów pomocy de minimis
 • Dobrowolne składki ZUS przez 6 miesięcy zgłaszane wnioskiem do ZUS przez e-mail
 • Odroczenie wszystkich terminów i obowiązków przypadających do spełnienia w marcu i kwietniu 2020 r., w szczególności terminów sporządzenia, podpisania i złożenia sprawozdań finansowych, złożenia deklaracji i zeznań podatkowych, zapłaty podatków i składek ZUS w związku z brakami kadrowymi w przedsiębiorstwach.

 

Sebastian Chwedeczko                       Rafał Kulczycki
     Prezydent IPH w Krakowie           Dyrektor IPH w Krakowie

 


Poniżej jako członek Krajowej Izby Gospodarczej publikujemy stanowisko KIG w sprawie COVID-19:
[Stanowisko KIG]


Informacje dla przedsiębiorców w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego

Transport towaru z Polski i do Polski działa bez zakłóceń

Od niedzieli 15 marca zamoknięte są na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone są międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze, kolejowe i morskie, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.

Osoby z pozwoleniem na pracę mają prawo wjazdu do Polski

 

Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są:

 • małżonkowie obywateli polskich,
  • dzieci obywateli polskich,
  • osoby posiadające Kartę Polaka,
  osoby posiadające prawostałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Sklepy pozostają otwarte – wyjątkiem część punktów w galeriach handlowych

 • Ograniczone zostaje funkcjonowanie centrów i galerii handlowych (sklepy powyżej 2000 m²). Jednak wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą tam czynne.

Zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób

 • Wprowadza się zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.

Konieczność wypłaty postojowego

 • Firmy które nie pracują, zgodnie z obecnymi przepisami będą obciążone koniecznością wypłaty pracownikom wynagrodzenia tzw. postojowego, mimo tego, że nie świadczą oni pracy.

Restauracje tylko z jedzeniem na wynos lub z dowozem  

 • Restauracje, kawiarnie czy bary będą zamknięte ale nadal będą mogły sprzedawać jedzenie na wynos lub z dostawa do drzwi.

Zamknięcie klubów i siłowni

 • Zamknięte są siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.

Opłaty za parkowanie zawieszone do końca marca

Specjalna ustawa z publicznym wsparciem dla biznesu w zakresie podatków, ZUS-u, kredytów itd. przygotowywana przez Ministerstwo Rozwoju

 • 17.03 mamy poznać szczegóły pakietu pomocowego dla firm dotkniętych bankructwem z powodu walki z koronawirusem.

 Informacje Rządu RP na temat wsparcia jakie w tej chwili jest dostępne dla przedsiębiorców:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-przedsiebiorcow

Informacje szczegółowe:

https://www.biznes.gov.pl/pl/aktualnosci/koronawirus-najwazniejsze-informacje-dla-przedsiebiorcow


W obliczu zaistniałej sytuacji epidemicznej związanej z koronawirusem każdy chce być na bieżąco.

Z myślą o gościach i mieszkańcach naszego miasta, strona Magiczny Kraków codziennie aktualizuje informacje na ten temat.

Zobacz relację: KRAKÓW NA ŻYWO

Miasto przygotowało także specjalne wydanie dwutygodnika miejskiego „Kraków.pl”.


Firmy dotknięte trudną sytuacją związaną z koronawirusem będą mogły skorzystać ze specjalnych rozwiązań, które przygotowuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Pomoc polegać będzie m.in. na zwiększeniu dostępu do kredytów w bankach komercyjnych i spółdzielczych.  [więcej]


W zagrożeniu epidemicznym przy obowiązującym stanie prawnym nie istnieje możliwość nie naliczania odsetek za zwłokę od podatku niezapłaconego w terminie. Niemniej jednak, rozumiejąc trudną sytuację właścicieli nieruchomości, Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa przypomina o możliwości złożenia indywidualnego wniosku o ulgę w spłacie zobowiązania podatkowego. [więcej]


Prezydent Jacek Majchrowski od początku stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce jest w stałym kontakcie z krakowskimi przedsiębiorcami. Mając na względzie problematyczną sytuację właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych czy przewoźników, prezydent Krakowa podjął kroki, które ułatwią funkcjonowanie podmiotom gospodarczym w kryzysowym dla nich czasie – program „Pauza”. [więcej]

EEN-NET-PL.jpgLogo-Krakow_H_rgb.jpgb-in-malopolska.pnglogo_cam.jpgparp.png