Na bieżąco aktualizowany zbiór komunikatów i przydatnych informacji dla przedsiębiorców.

 


Pakiet Urzędu Marszałkowskiego dla służby zdrowia i przedsiębiorców

Ponad 320 milionów złotych – to kwota, która zostanie przekazana przez Zarząd Województwa Małopolskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego na walkę z chorobą wywołaną koronawirusem oraz łagodzenie skutków epidemii dla małopolskiej gospodarki. Marszałek województwa Witold Kozłowski zaprezentował pakiet dla służby zdrowia i przedsiębiorców!

Zarząd Województwa intensywnie pracuje nad wykorzystaniem środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego na walkę z epidemią koronawirusa oraz łagodzenie jej skutków gospodarczych. Przy współpracy z partnerami pracujemy nad system działań obejmujący trzy pakiety: medyczny, przedsiębiorczości i płynności finansowej. Łącznie planujemy przeznaczyć ponad 320 mln złotych ze środków europejskich.

    PAKIET MEDYCZNY – 94 miliony złotych, przeznaczony na zakupy sprzętu medycznego pozwalającego ratować życie i leczyć osoby zakażone koronawirusem, w tym karetki pogotowania i środki dezynfekcji pomieszczeń. Zakupione zostaną również środki ochrony osobistej. Na te cele przeznaczonych zostanie 94 miliony złotych dofinansowania unijnego, co po uzupełnieniu o wkład krajowy utworzy budżet na poziomie 115 milionów złotych. Zarząd Województwa powołał specjalny Komitet Sterujący z udziałem Wojewody Małopolskiego oraz Małopolskiego Inspektora Sanitarnego, który będzie koordynował wydatkowanie środków.
    PAKIET PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - 192 milionów złotych, przeznaczony na osłonę przedsiębiorstw przed skutkami gospodarczymi, wspierający utrzymanie miejsc pracy i przetrwanie czasu epidemii. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dotację jako rekompensatę z tytułu utraconych przychodów. Nie będzie wymogu przeprowadzenia nowej inwestycji czy wysokiego poziomu innowacyjności. To kroplówka na przeżycie. Na ten cel zostanie przeznaczonych 192 mln złotych. Mechanizm dofinansowanie zostanie szczegółowo opisany po opracowaniu podstaw prawnych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które również błyskawicznie są tworzone.
    PAKIET PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ – 35 milionów złotych, przeznaczony na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw poprzez uruchomienie niskooprocentowanych pożyczek, m.in. obrotowych (bez wymaganej dotychczas części inwestycyjnej). Nowa oferta pożyczkowa będzie udostępniona we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a przeznaczonych zostanie na ten cel ponad 35 mln złotych, z możliwością dalszego zwiększania kwoty w zależności od potrzeb.

Łącznie, na obecnym etapie zaangażowanych zostanie ponad 320 milionów złotych. Elastyczne wykorzystanie środków jest możliwe, co zostało zakomunikowane przez Komisję Europejską oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

Plik audio dostępny pod adresem: https://we.tl/t-FjswLtHkOv

Plik wideo dostępny pod adresem: https://we.tl/t-IfGmhZwWp4


Badania profilaktyczne i szkolenia BHP

Stanowisko Głównego Inspektora Pracy z dnia 23 marca 2020 r. w zakresie:

  • obowiązku terminowego kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie oraz
  • obowiązku terminowego przeprowadzania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

[więcej]


Uproszczony wniosek ZUS

Uproszczony wniosek o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące [więcej]


Akcja "Wspieraj krakowskiego przedsiębiorcę" Dziennika Polskiego

Dziennik Polski Gazeta Krakowska uruchomiają akcję "Wspieraj krakowskiego przedsiębiorcę", w ramach której od piątku 20 marca zamieszczać będą BEZPŁATNIE w swoich serwisach informacyjnych informacje o działających firmach - sklepach, punktach usługowych, salonach, przyjmujących zamówienia restauracjach, barach itp.

Wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców prosimy o wysłanie na adres zbigniew.bartus@dziennik.krakow.pl  informacje wedle schematu:

Ja, taka i taka firma, działam, możesz u mnie kupić/zamówić to i to, wystarczy że zadzwonisz pod telefon... / wyślesz mejla na...
Wprowadziłem/wprowadziłam takie i takie zabezpieczenia przed koronawirusem.


 Pracownik i przedsiębiorca w obliczu koronawirusa - praktyczny poradnik [więcej]


Rząd wprowadza pakiet antykryzysowy.

Pięć filarów wsparcia, na których ma opierać się pomoc państwa dla gospodarki. – Szacunkowa wartość pakietu pomocowego 212 mld zł. Ten pakiet zostanie podzielony na następujące części:

1. Filar obrony pracowników przed utratą miejsca pracy, czyli działania osłonowe. Zgodnie z zapowiedzią Mateusza Morawieckiego państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia, a co najmniej drugie 40 proc. pokryje pracodawca. Oceniono, że dzięki temu 3-4 mln osób będzie bezpieczniejszych. W przypadku samozatrudnienia, umowy zlecenia, umowy o dzieło rząd planuje wprowadzić bufor, który będzie amortyzował straty tych usług i zleceń.

2. Filar dla przedsiębiorców ma objąć m.in. wakacje kredytowe, mikropożyczki; kredyty ratunkowe do 5 tys. zł czy wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

3. Filar wsparcia dla służby zdrowia, na który rząd przeznaczy co najmniej 7,5 mld zł

4. Filar, który zagwarantuje bezpieczeństwo sektora finansowego, zabezpieczenie depozytów, lokat, środków zgromadzonych w bankach.

5. Filar inwestycji publicznych. Premier podkreślił, że kiedy zdarza się kryzys, a nawet recesja w całej UE, wtedy inwestycje prywatne są prowadzone w mniejszym zakresie. Stąd decyzja na wsparcie kwotą ok. 30 mld zł.


Tymczasowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w sprawie opieki domowej nad pacjentami z łagodnymi objawami sugerującymi podejrzenie zakażenia nowym koronawirusem (COVID-19) oraz postępowanie z osobami, które miały z nimi kontakt. [więcej]


Ulgi ZUS dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem. [więcej]


Podczas spotkania prezydium Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja o otwarciu kolejnych przejść granicznych i zmianie charakteru kilku już działających. Dzięki temu ruch na przejściach granicznych ma odbywać się płynniej, a korki powstałe po przywróceniu kontroli na granicy wewnętrznej mają zostać rozładowane.[więcej]


Prezydent Jacek Majchrowski od początku stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce jest w stałym kontakcie z krakowskimi przedsiębiorcami. Mając na względzie problematyczną sytuację właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych czy przewoźników, prezydent Krakowa podjął kroki, które ułatwią funkcjonowanie podmiotom gospodarczym w kryzysowym dla nich czasie – program „Pauza”. [więcej]


Firmy dotknięte trudną sytuacją związaną z koronawirusem będą mogły skorzystać ze specjalnych rozwiązań, które przygotowuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Pomoc polegać będzie m.in. na zwiększeniu dostępu do kredytów w bankach komercyjnych i spółdzielczych.  [więcej]


W obliczu zaistniałej sytuacji epidemicznej związanej z koronawirusem każdy chce być na bieżąco.

Z myślą o gościach i mieszkańcach naszego miasta, strona Magiczny Kraków codziennie aktualizuje informacje na ten temat.

Zobacz relację: KRAKÓW NA ŻYWO

Miasto przygotowało także specjalne wydanie dwutygodnika miejskiego „Kraków.pl”. Publikacja dostępna jest również w wersji angielskiej. W publikacji znajdziecie Państwo bieżące, najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania miasta. [więcej]


 Informacje Rządu RP na temat wsparcia jakie w tej chwili jest dostępne dla przedsiębiorców:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-przedsiebiorcow

Informacje szczegółowe:

https://www.biznes.gov.pl/pl/aktualnosci/koronawirus-najwazniejsze-informacje-dla-przedsiebiorcow


EEN-NET-PL.jpgLogo-Krakow_H_rgb.jpgSponsor Konkursu „Mój Pierwszy Biznes 2020_2021” mini.jpgb-in-malopolska.pnglogo_cam.jpgparp.png