logo cerieconZ przyjemnością informujemy, iż od lipca 2016 roku Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie wraz z Urzędem Miasta Krakowa realizuje trzyletni projekt o skróconej nazwie CERIecon (będącej zwięzłym zapisem pełnego tytułu „CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network”) dofinansowany z programu INTERREG Central Europe, którego celem jest wsparcie innowacyjnych start-upów z Europy Centralnej w rozwoju ich działalności na Jednolitym Rynku Unii Europejskiej.

Projekt realizowany jest w siedmiu miastach partnerskich, do których obok Krakowa należą  Brno, Bratysława, Stuttgart, Rijeka, Wenecja wraz z Weroną oraz Wiedeń jako siedziba koordynatora projektu. W każdej z tych lokalizacji do projektu przystąpiło dwóch partnerów: miasto bądź region oraz izba gospodarcza lub uczelnia wyższa. Latem i jesienią  2017 r. we wszystkich z tych miast otwarte zostały centra wsparcia dla start-upów, w projekcie zwane Playparkami, gdzie debiutujące firmy, których działalność wpisuje się w inteligentne specjalizacje danego regionu będą otrzymać wsparcie dostosowane do ich potrzeb, w dużej mierze bazujące na metodologii i materiałach dydaktycznych wypracowanych przez partnerów projektu w pierwszym roku jego realizacji.

W każdym partnerskim regionie pomocą objęte zostaną kolejno 3 grupy 10 start-upów, które korzystać będą mogły z zaplecza projektowego przez 6 miesięcy. Ideą projektu jest, aby beneficjenci poza uczestnictwem w specjalistycznych szkoleniach i doradztwie zapewnionym im przez fachowców służyli także sobie nawzajem inspiracją i wymianą doświadczeń oraz czerpali korzyści z możliwości nawiązywania międzynarodowych kontaktów i współpracy ze start-upami z innych regionów partnerskich już od pierwszych dni ich działalności oraz wykorzystali nie tylko możliwości jakie daje im ich własny region, ale także stworzony przez wszystkich partnerów interregionalny ekosystem innowacji. W zakładanym programie zajęć dla nich znajdują się m.in. wyjazdy na szkolenia i warsztaty w regionach partnerskich projektu oraz udział w międzynarodowej konferencji zwieńczającej ich uczestnictwo w projekcie sesją pitchingową. Ponadto uczestniczące w projekcie start-upy korzystać mogą ze stworzonych dla nich aplikacji, służących do wzajemnej komunikacji, obserwowania aktywności innych Playparków, zaznajomienia z ich regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami, a także testowania i wzajemnej wyceny swoich pomysłów na biznes w oparciu o symulowaną giełdę. Narzędzia te dostępne są na stronie: http://ceriecon-tools.ssr-wien.at/ecosystem.php.

Krakowski Playpark zlokalizowany został pod adresem Centrum B7 w Nowej Hucie i działa w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem B1 (http://www.b1.center/), które ma tam swoją siedzibę. Wsparcia szkoleniowo-doradczego będą beneficjentom projektu udzielać w dużej mierze członkowie  Stowarzyszenia. Pierwsza grupa start-upów została zrekrutowana w październiku 2017, w dniach 20-24 listopada odbyła wymianę w Playparku w chorwackiej Rijece. Członkowie grupy posiadają bardzo ciekawe pomysły przedsięwziąć biznesowych, wśród których zgodnie z założeniami projektu znajdują się zarówno innowacje biznesowe jak i innowacje społeczne. W dniach 22-23 lutego w Stuttgarcie odbyły się finały pierwszej grupy (kohorty) w których udział wzięli najlepsi reprezentanci z każdego regionu. Uczestnicy finałów wzięli udział w sesjach pitchingowych i innych formach rywalizacji, których głównym celem było jak najlepsze zaprezentowanie swojego start-upu. Z dumą obwieszczamy, iż pierwsze finały wygrał nasz krakowski startup HyperSky. Do półfinałów doszedł też nasz drugi  krakowski reprezentant - Light Tale Studio. Serdecznie gratulujemy!

winners mini

Współpraca z drugą grupą miała miejsce w okresie kwiecień-październik 2018, w ramach której uczestnicy skorzystali z podobnego programu szkoleniowo-doradczego jak pierwsza grupa zaś w czerwcu odbyli wymianę w Stutgarcie oraz mieli możliwość wymiany doświadczeń ze start-upami z Bratysławy, które z koli przyjechały na wymianę do Krakowa. Przedstawicielami Polski w drugim finale, który miał miejsce we wrześniu w Wenecji było przedsiębiorstwo społeczne Food & Life aktywizujące niepełnosprawnych poprzez pracę w gastronomii stacjonarnej oraz foodtracku oraz start-up o roboczej nazwie Samojam, którego celem jest wdrożenie na rynek rozwiązania pozwalającego na samodzielną wstępną diagnozę zdrowia zębów u dzieci przy pomocy doustnej kamery i aplikacji interpretującej dostarczone dane. Także i one spotkały się z uznaniem projektowego jury.

W listopadzie 2018 roku Playpark Kraków rozpoczął współpracę z trzecią grupą, której pomysły pod względem innowacyjności nie ustępują poprzednim grupom. Jej uczestnicy zagoszczą w styczniu z kilkudniową wizytą w Playparku w Weronie, zaś sami w ramach przyjmą u siebie start-upy z Playparku z Wiednia. Projekt zakończy się finałem 3 grupy oraz konferencją podsumowującą, które odbędą  się w kwietniu 2019 roku we Wiedniu. W Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie informacji o projekcie, jego realizacji, celach i osiągniętych jak dotąd rezultatach udzielić może Agnieszka Czubak (tel. 12 428 92 54, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

>GŁÓWNA STRONA PROJEKTU<

China_IPR.pngEEN-NET-PL.jpgLogo-Krakow_H_rgb.jpgb-in-malopolska.pnglogo_cam.jpgparp.png